Paweł Grubiak: Sierpniowy zjazd na rynku kredytów mieszkaniowych: spadki wniosków i wzrosty kwot kredytów..

04 Wrzesień 2024

Sierpień 2024 przyniósł znaczące spadki na rynku kredytów mieszkaniowych. Według danych BIK, spadek wniosków o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2024 wyniósł 32% rok do roku, co jest wyraźnym sygnałem wyhamowania popytu. W porównaniu do lipca 2024, odnotowano także 14% spadek, co przypisuje się wakacyjnemu szczytowi urlopowemu. Mimo to, średnia wartość wnioskowanego kredytu wzrosła do 431 tys. zł, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu do poprzedniego roku. Rosnące wynagrodzenia oraz stabilne stopy procentowe wspierają ten wzrost, mimo ogólnego spadku liczby wnioskodawców.

Paweł Grubiak: Sierpniowy zjazd na rynku kredytów mieszkaniowych: spadki wniosków i wzrosty kwot kredytów.

Spadki wniosków – efekty wyższej bazy

W porównaniu z 2023 rokiem, kiedy rynek był napędzany programem „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, obecny spadek popytu jest zrozumiały. Program ten znacząco pobudził rynek, co dziś przekłada się na trudniejsze porównania w statystykach. Sierpień 2024 przyniósł także dalszy spadek liczby wniosków w porównaniu do lipca, co pokazuje, że rynek kredytów hipotecznych wciąż przechodzi przez okres spowolnienia.

Miesiąc

Liczba wnioskodawców

Zmiana m/m

Zmiana r/r

Sierpień 2023

3885 tys.

Lipiec 2024

3063 tys.

+11%

-30%

Sierpień 2024

2641 tys.

-14%

-32%


Opis tabeli: powyższa tabela pokazuje liczbę wnioskodawców o kredyty mieszkaniowe w ostatnich trzech kluczowych miesiącach – sierpniu 2023, lipcu 2024 i sierpniu 2024 roku. Wyraźnie widać, że liczba wniosków spada w ujęciu rocznym, z dodatkowymi spadkami w stosunku do lipca 2024 roku.

Wzrost średniej wartości kredytów – wzrost zdolności kredytowej

Mimo spadku liczby wnioskodawców, średnia wartość kredytu wzrosła w sierpniu 2024 roku do 431 tys. zł, co stanowi wzrost o 50% w porównaniu do sierpnia 2023 roku. Wzrost średniej kwoty kredytów jest wynikiem stabilnych stóp procentowych oraz poprawy zdolności kredytowej, wynikającej ze wzrostu wynagrodzeń. W porównaniu do lipca 2024 roku, średnia wartość kredytu spadła jednak o 11%, co można tłumaczyć korektą po lipcowych promocjach oraz zmianami na rynku.

Miesiąc

Średnia wartość kredytu (tys. zł)

Zmiana m/m

Zmiana r/r

Sierpień 2023

288,000

Lipiec 2024

435,000

-11%

+62%

Sierpień 2024

431,000

-11%

+50%

Opis tabeli: powyższa tabela przedstawia zmiany w średniej wartości kredytów mieszkaniowych, wskazując na wzrost wartości kredytów w ujęciu rocznym (2023-2024), jednak z nieznacznym spadkiem w porównaniu do lipca 2024.

Czynniki wpływające na rynek – wyczekiwanie na nowe programy wsparcia

Jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek liczby wniosków jest wyczekiwanie na nowe programy rządowe, takie jak „Kredyt na Start”. Rynek kredytowy jest obecnie w fazie wyczekiwania, a potencjalni kredytobiorcy opóźniają swoje decyzje w nadziei na korzystniejsze warunki kredytowe, co także wpływa na spadki liczby wniosków.

Innym czynnikiem wpływającym na rynek są zmieniające się warunki makroekonomiczne. Stabilne stopy procentowe przy rosnących wynagrodzeniach mogą stymulować wzrost średnich wartości kredytów, ale niekoniecznie popyt na kredyty mieszkaniowe, który pozostaje poniżej poziomu sprzed roku.

Perspektywy dla rynku

Obecne dane sugerują, że rynek kredytów mieszkaniowych znajduje się w okresie spowolnienia. Wzrost wartości kredytów jest pozytywnym sygnałem, jednak spadek liczby wnioskodawców może być sygnałem większych problemów, szczególnie w kontekście rosnących kosztów życia oraz niepewności co do przyszłych decyzji rządowych dotyczących wsparcia rynku nieruchomości. Nadchodzące miesiące mogą być kluczowe dla stabilizacji sytuacji, a wprowadzenie nowych programów wsparcia, jak „Kredyt na Start”, może odegrać istotną rolę w dalszym kształtowaniu rynku.

Wnioski

Sierpień 2024 roku przyniósł wyraźne spadki liczby wniosków o kredyty mieszkaniowe, jednak wzrost średnich wartości kredytów wskazuje na rosnącą zdolność kredytową Polaków. Kluczowym elementem dalszego rozwoju rynku będzie wprowadzenie nowych programów wsparcia, jak również dalszy rozwój makroekonomiczny.

Autor: Paweł Grubiak -licencjonowany doradca inwestycyjny i ekspert kredytowy

Przeczytaj też:

Powakacyjny obraz rynku kredytów hipotecznych: nowe wyzwania (kredytnastart24.pl)

Spadek liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy - co to oznacza dla rynku? (kredytnastart24.pl)

Podobne artykuły.

04 Wrzesień 2024

Paweł Grubiak: „Kredyt na Start” – szansa na własne "M" czy pogrzebany projekt?

Program „Kredyt na Start”, znany także jako „Kredyt 0 Procent”, to jedna z głównych inicjatyw rządowych mających wspierać...

Czytaj dalej
04 Wrzesień 2024

Paweł Grubiak: Stopy procentowe i inflacja w Polsce: analiza bieżącej sytuacji oraz prognozy na 2025 rok

Decyzje dotyczące stóp procentowych są kluczowym narzędziem polityki monetarnej. W Polsce ich znaczenie wzrosło w kontekście...

Czytaj dalej
04 Wrzesień 2024

Paweł Grubiak: Stałe czy zmienne oprocentowanie? Rosną marże – wybierz mądrze! (cz. II)

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce w 2024 roku jest pełen wyzwań zarówno dla banków, jak i kredytobiorców. Banki coraz...

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę